zastosowanie drewna na fasady

Fasady drewniane są coraz bardziej powszechne. Deski elewacyjne mogą być kładzione na całej elewacji, lub na jej elemencie. W ciągu minionych kilku lat coraz to popularniejsze staje także drewno modyfikowane termicznie.
Drewno elewacyjne musi być odporne na warunki pogodowe i zniszczenia biologiczne spowodowane grzybami i szkodnikami.

Deska tarasowa

Autor: Wolfcraft
Źródło: Lange Łukaszuk s.j.

Deski elewacyjne zdołają być ułożone poziomo, pionowo, czy też pod kątem. Drewno jest tworzywem jaki rozszerza się i kurczy pod wpływem wilgoci, dlatego składając je, trzeba zostawiać pomiędzy nimi parę milimetrów rozstawu, aby zapewnić im niewielki ruch.
Fasadę drewnianą jest możliwość mocować do wszelkiego typu ściany. Najczęściej stosuje się ruszt drewniany wykonany z tego samego rodzaju drewna co fasada, dogłębnie zaimpregnowanego. Jeśli nastręcza tego układ desek elewacyjnych, wykorzystuje się ruszt krzyżowy – sprawdź ofertę blatów.

Deska tarasowa jest impregnowana pod ciśnieniem i malowane przez producentów, inne powinno się zaimpregnować przed montażem. Drewno należycie zabezpieczone i wentylowane będzie cieszyć ładnym wyglądem przez długie lata. Długość desek należy dostosować do potrzeb danej fasady. Powszechne w tej chwili profile żaluzjowe mają nieco różne podziały niż standardowe deski – kliknij i sprawdć.

Drewniane tarasy buduje się chętnie, gdyż ich przeprowadzenie nie jest zbyt ciężkie. Potrzebuje jednak wyboru właściwego typu drewna i skrzętnego montażu. Za to zyskujemy taras solidny, efektowny i taki, po którym nawet w chłodniejsze dni jest możliwość chodzić bez butów. Grunt pod drewniany taras musi być stabilny, twardy i pewny. O tym, czy taras będzie piękny także po paru latach, przesądzają pewne zabiegi pielęgnacyjne.

Dwa razy do roku nieodzowna jest dogłębna pielęgnacja. Należy szczegółowo umyć taras myjką ciśnieniową, a następnie nałożyć olej, który się używa do pokładów jachtów. Taras drewniany to użyteczne miejsce odpoczynku i element zdobniczy budynku. Tarasy drewnianedrewniane (zobacz schody drewniane okrągłe)e konstruują się z elementami wykończenia domu i roślinami w ogrodzie. Jeśli oprócz tego weźmiemy pod uwagę to, że konstrukcja tarasu drewnianego jest szczególnie szybka, a deski tarasowe są względnie tanie, to należałoby się na niego zdecydować.