Z jakiego powodu elementy drewniane muszą być dobrze zabezpieczone przed wodą, zalety desek kompozytowych.

Drewno jest niezwykle chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym i wykończeniowym, lecz ma jeden zasadniczy minus, to znaczy wymagać będzie porządnej ochrony przed wodą. I to ochrony cyklicznej, bo każde uszkodzenie czy dłuższe użytkowanie spowodować może zmniejszenie ochrony, a co za tym idzie dostanie się do wnętrza wilgoci i początki niszczenia.

obrazeczek - Wnętrza

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też tam, gdzie może być styczność z wilgocią, drewniane elementy muszą być dobrze zabezpieczone, a sposób ochrony będzie zależał od miejsca montażu i przeznaczenia. W przypadku różnego rodzaju konstrukcji drewnianych najpopularniejsze będzie zaimpregnowanie, a potem pomalowanie odpowiednim lakierem. Impregnat przedostaje się głębiej w strukturę elementu, eliminując z niego wilgoć, a z kolei zewnętrzny lakier chronić będzie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tak naprawdę nawet w środku domu czasem będzie tak, że jakiś drewniany element trzeba będzie zabezpieczyć. Jeśli ktoś na przykład zdecyduje się na blat drewniany do swojej kuchni, to raz na jakiś czas będzie musiał wykonać impregnację i pomalowanie nowym lakierem.

Drewno jest bardzo popularnym materiałem na rozmaite podłogi i tarasy. Ochrona tego typu desek jest potrzebna bez względu na to, czy będą one leżeć we wnętrzu pomieszczenia czy na zewnątrz. Jednak jeżeli podłoga (polecam wolplan posadzki anhydrytowe opole) będzie narażona na wodę i wilgoć, to powinna być znacznie lepiej zaimpregnowana, i wtedy ma szansę dłużej wytrzymać. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się deski kompozytowe, jakie w pierwszej chwili bardzo przypominają typowe deski. Deska tarasowa kompozytowa będzie powstawać w wyniku złączenia drzewnej mączki i polichlorku winylu. W efekcie dzięki dużej zawartości drewna tego typu elementy posiadają bardzo podobną do naturalnych desek strukturę, a równocześnie recykling pcv gwarantuje im trwałość i kolor.

Tarasy zrobione z takich desek są tak popularne z powodu jeszcze jednej rzeczy. Będą one bowiem znacznie wygodniejsze w układaniu niż materiały tradycyjne, wymagały też nie będą żadnego malowania i odnawiania.