W jaki sposób poradzić sobie z szczególnie trudnym wyzwaniem, jakim niezaprzeczalnie jest podejmowanie decyzji jakie schody dobrać do swego domu?

Pewne jest, że każdy z nas stanął w swoim życiu przed niezwykle problematycznym zadaniem jakim jest zaaranżowanie swojej przestrzeni. Początkowo był to może jedynie pokój, który dwie trzecie nas zaklejała pstrokatymi plakatami z ukochanymi wokalistami i aktorami. Jednakże pewnego dnia dochodzi do stanu, że przestrzeń, którą musimy udekorować i spersonalizować, jest o wiele większa, co rzecz jasna znaczy kilka razy więcej problemów z tym związanych.

Schody wewnętrzne

Autor: Nice
Źródło: Nice

Jeśli mamy niedużo miejsca w naszym budynku mieszkalnym, można zdecydować się na schody zabiegowe albo schody kręcone. Nie są one najbardziej wygodną formą schodów, jednak czasami nie mamy możliwości wykonania w budynku schodów jednobiegowych, które mogą zajmować dużo miejsca. Schody zabiegowe natomiast nie potrzebują dużo wolnej przestrzeni, a ich stopnie mają rożną szerokość. Kształt stopnia wbrew pozorom jest bardzo ważny. Nieważne który typ schodów wybierzemy, kształt a także wysokość stopnia będzie przesądzała o wygodzie ich użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład schody modułowe, które nierzadko możemy kupić do samodzielnego montażu. Stopnie schodów modułowych są podparte na środku oraz możemy je w odpowiedni osób dopasowywać od wysokości posiadanej kondygnacji.

Wszystko jest zależne od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać i oczywiście od zasobności naszego portfela. schody granitowe (polecam:), będą wyglądać faktycznie okazale, a przy tym będą bardzo trwałe, jednakże będą w praktyce droższe niż na przykład schody na jakich jest wyłącznie wykładzina.

Z pozoru mało ważny element naszego domu, taki jak schody, może mieć znaczący wpływ na wygodę użytkowania domu. Jeżeli mamy dzieci bądź mieszkamy z osobami w podeszłym wieku trzeba uwzględnić w projektach bezpieczne schody, który nie mają za wysokich stopni. W zależności od tego ile możemy przeznaczyć przestrzeni na nasze schody można wybrać określony ich rodzaj. Najpopularniejsze schody wewnętrzne ((zobacz dodatkowe informacje)) to schody jednobiegowe. Wchodzi się na nie jednym biegiem, bez zmiany kierunku. Są jednymi z najbardziej komfortowych schodów, więc niezwykle często umieszcza się je w projektach. Gdy mamy dużo miejsca, możemy zdecydować się na schody dwubiegowe, które mają spocznik. Tego rodzaju schody doskonale się sprawdzą jeśli nasza kondygnacja będzie dosyć wysoka. Konieczne jest jednak posiadanie dużej ilości miejsca, abyżeby zmieścić obydwa fragmenty schodów (zobacz schody wewnętrzne drewniane).

Im mniej jest miejsca lub im bardziej nietypowa jest konstrukcja domu, tym bardziej warto powierzyć postawienie oraz wykończenie schodów specjalistom. Będą oni mogli dopasować do danej przestrzeni najlepszy projekt i należycie go zrealizują.