W jaki sposób obniżyć rachunki za energię elektryczną i zaoszczędzić?

Nikt z nas nie chce wydawać niepotrzebnie pieniędzy, zaś wysokie opłaty za energię elektryczną potrafią niemiło zaskoczyć. Warto jednakże zastanowić się czy wynikają one z ceny energii elektrycznej, czy może z nieświadomego powiększania rachunków przez nas . Pozostawianie uruchomionych kilku urządzeń w tym samym czasie przykładowo elektroluksu, radia albo laptopa to jeden z przykładów niepotrzebnego wyczerpania prądu.

Oświetlenie LED

Autor: Paolo Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Dla naszych rachunków nie pozostaje bez znaczenia także zostawianie uruchomionych przyrządów, z jakich w danym momencie nie korzystamy na przykład włączonego telewizora bądź komputera przez cały dzień, mimo że na obejrzenie programu bądź przejrzenie e-maili poświęcamy do kilku godzin. Również pozostawienie włączonego światła we wnętrzach, w których akurat nie pomieszkujemy generuje dodatkowe zużycie prądu. Co zatem uczynić, by rachunki były mniejsze? Pod spodem przedstawiamy nieco propozycji. Zmiana nawyków. Ważne jest umiejętne używanie urządzeń, jakie już posiadamy. Niżej główne reguły eksploatacji domowych urządzeń, umożliwiające zmniejszyć ilość zużywanej przez nie energii .

O ile to możliwe zamiast oświetlać mieszkanie, można lepiej spożytkować naturalne światło. Jest ono zdrowsze dla oczu a nic nie kosztuje. Musimy również pamiętać o poprawnym wykorzystaniu naturalnego światła np. poprzez malowanie ścian na jasne zabarwienia a także używaniu dużych luster.http://olszewscy.org.pl/realizacje.html interesujące wizytówka firmy firma Budowlana Olszewscy scPonadto warto zamienić tradycyjne żarówki na energooszczędne oświetlenie led. Takie żarówki zużywają nawet 5-krotnie mniej energii . I najistotniejsza, a jednocześnie najprostsza zasada – nieużywane oświetlenie trzeba wyłączyć, zaś dla bezpieczeństwa podczas remontu zamienić stare przewody elektryczne na nowiuteńkie.

Płyta ceramiczna. Do kucharzenia na tychże płytach dobrze jest używać garnków o płaskich dnach. Rondle, które nie przylegają całą nawierzchnią dna do płyty zużywają do 50% energii więcej. W wypadku dań wymagających długiego gotowania celowe będzie ustawienie maksymalnej mocy palnika, po czym zmniejszenie do poziomu, jaki pozwoli podtrzymywać dalsze pichcenie w temperaturze 100ºC. Do zaoszczędzenia energii elektrycznej może przyczynić się piec z termoobiegiem, który ogrzewa się o wiele prędzej aniżeli piekarnik bez niego. Nie powinno się otwierać drzwiczek w trakcie pieczenia, bowiem powoduje to dużą stratę ciepła. Dobrze jest wyłączyć piekarnik 5-10 minut przed przewidywanym końcem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piecu będzie utrzymywać się.