Rodzaje schodów, które można umieścić w swoim domu a także zalety oraz wady ich użytkowania

Jeżeli nasz dom ma posiadać piętro czy też piwnicę musimy zadbać o wykonanie w nim odpowiednich schodów. Możemy wyróżnić kilka ich typów, które różnią się przede wszystkim ułożeniem stopni a także komfortem ich użytkowania.

Pozornie mało istotny element naszego budynku, taki jak schody, może mieć duży wpływ na wygodę użytkowania mieszkania. Kiedy posiadamy dzieci lub mieszkamy z osobami starszymi trzeba uwzględnić w projektach bezpieczne schody, który nie mają za wysokich stopni. Zależnie od tego ile można przeznaczyć przestrzeni na projektowane schody możemy zdecydować się na danych ich rodzaj. Najczęściej wykonywane schody wewnętrzne to schody jednobiegowe. Wchodzimy na nie jednym biegiem, bez zmieniania kierunku. Są jednymi z najwygodniejszych schodów, więc niezwykle często wykorzystuje się je w budownictwie. Kiedy mamy dużo miejsca, możemy wykonać schody dwubiegowe, które mają spocznik. Tego rodzaju schody dobrze się sprawdzą jeśli nasza kondygnacja będzie stosunkowo wysoka. Niezbędne jest jednak posiadanie dużej ilości miejsca, abyżeby zmieścić obydwa fragmenty schodów.

dom - tableau

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy mamy niedużo miejsca w naszym budynku mieszkalnym, można wybrać schody zabiegowe albo schody kręcone. Nie są one najbardziej wygodną formą schodów, jednakże czasami nie mamy możliwości wykonania w budynku schodów (zobacz drewniane schody) jednobiegowych, które mogą zajmować dużo miejsca. Schody zabiegowe natomiast nie potrzebują zbyt wiele wolnej przestrzeni, a ich stopnie mają rożną szerokość. Kształt stopni wbrew pozorom jest bardzo istotny. Niezależnie od tego który typ schodów wybierzemy, kształt i wysokość stopnia będzie przesądzała o komforcie użytkowania ich. Dobrym rozwiązaniem są na przykład schody modułowe, które często można zakupić do samodzielnego montażu. Stopnie schodów modułowych są podparte na środku tudzież można je w odpowiedni osób dopasować od wysokości posiadanej kondygnacji.

W zależności od naszych potrzeb jak również upodobań możemy wybierać spośród wielu typów schodów. Wybierając je, warto zwracać duża uwagę na bezpieczeństwo ich użytkowania a także wysokość i kształt stopni. Odpowiednio dobrane schody będą ozdoba budynku jak również sprawią, że mieszkanie w piętrowym domu będzie bardzo wygodne.