Podstawowe zasady o jakich należy pamiętać w czasie wykonywania instalacji elektrycznej.

W praktycznie każdym domu czy obiekcie przemysłowym jest obecnie w jakiś sposób dostępny prąd. Nawet jeśli nie ma możliwości przyłączenia w bezpośredni sposób go z sieci energetycznej, to wykorzystuje się różnego rodzaju prądnice i generatory, które pozwalają na używanie elektryczności.

Wykorzystanie gniazdka elektrycznego

Autor: Tristan Schmurr
Źródło: http://www.flickr.com

Przeważnie do mieszkań i domów przyłącza się typową linię mającą napięcie 230V, do zastosowań domowych całkowicie powinna ona wystarczyć. W gospodarstwach rolnych, gdzie pracują różnego rodzaju urządzenia, czy też warsztatach stosuje się zasilanie 3-fazowe, za pomocą którego można użyć dużo mocniejszych urządzeń i sprzętów. Generalnie podczas ostrożnego użytkowania energii elektrycznej nic się nie powinno wydarzyć, ale pamiętać należy o tym, że może ona nawet zabić. Z tego też powodu bardzo ważne jest zrobienie instalacji elektrycznej tak, żeby spełniała wszystkie normy związane z bezpieczeństwem. Oszczędności i zaniedbania w tym obszarze czasem się mogą okrutnie zemścić, jeżeli z powodu niewłaściwie dobranych elementów ktoś będzie porażony.

Podstawową rzeczą przy projektowaniu i wykonaniu instalacji w firmie lub domu jest wybór odpowiednich jej elementów. Przykładowo każde gniazdko elektryczne powinno posiadać bolec uziemiający, przy jakimś przebiciu na obudowę urządzenia prąd nie będzie wtedy raził dotykającej jej osoby. Należy także pomyśleć o różnicowo-prądowych wyłącznikach, które są doskonałym zabezpieczeniem przed przypadkowymi porażeniami. Tego typu wyłączniki porównują prąd wejściowy i wyjściowy i jeżeli pojawi się jakaś różnica, to w bardzo krótkim okresie czasu całkowicie odłączają napięcie w układzie. Teoretycznie wszystko to, co się stosuje w instalacjach prądowych spełniać powinno odpowiednie normy.

Masz jeszcze chwilę? Jeżeli tak, to namawiamy Cię do kolejnej strony, na której znajdziesz atrakcyjne artykuły – kliknij w link yerba mate hurtownia.

Jednak w praktyce niektóre hurtownie elektryczne oferują komponenty sprowadzane z Chin, co do jakości których można mieć spore wątpliwości.

Z tego też powodu należy jednak kupować materiały i akcesoria sprawdzonych producentów, co do jakich będzie się pewnym, że mieć one będą należytą jakość i bez problemów wytrzymają wiele lat użytkowania.