Nawilżacz oraz oczyszczacz powietrza – ważne urządzenia pomagające zwalczyć mnóstwo przypadłości współczesnych czasów

Jakość powietrza, którym oddychamy jest bardzo ważna. W szczególności tego domowego. Wysuszone powietrze, wypełnione pyłkami i innymi cząsteczkami może źle wpływać na nasze zdrowie, nie pomijając zdrowia naszych dzieci czy domowych zwierząt.

dzieci - powiększenie

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
wizerunek - dzieci

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com

Alergie stały się kolejną chorobą naszej cywilizacji. Dotyczą one nie tylko człowieka, ale co raz częściej również zwierzęta, nie tylko domowe oraz z hodowli. Biorąc pod uwagę ten spory problem, każdy z nas powinien zacząć polepszać jakość powietrza w swoim domowym otoczeniu. Idealnym sposobem jest oczyszczacz powietrza. Takie ustrojstwo filtruje powietrze w domu przy pomocy zróżnicowanych systemów i filtrów. Zależnie od producenta albo ceny, jesteśmy w stanie kupić oczyszczacz podstawowy, z mniejszą ilością filtrów albo złożony, który stosuje jednocześnie różne systemy. Oczyszczacz powietrza absorbuje powietrze (aleklima.pl/klimatyzatory-rodzaje/klimatyzatory-nascienne) pełne alergenów, niemiłych zapachów, wirusów, zalążków grzyba oraz wielu innych zanieczyszczeń. Dalej, przy wykorzystaniu różnorodnych systemów, filtrów oraz procesów (na przykład jonizacji) wypuszcza na powrót powietrze (poszerzone informacje pod linkiem) czyste i wolne od wszelkich pyłków. Wykorzystując taki oczyszczacz powietrza, łatwo pozbędziemy się wielu objawów wiążących się z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.
Kolejnym ważnym urządzeniem, w które powinniśmy się zaopatrzyć jest nawilżacz powietrza. Jest szczególnie przydatny w sezonie jesienno-zmiowym. Używanie grzejników i częste korzystanie z urządzeń elektrycznych, znacząco wysusza powietrze. Jest to przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, począwszy od obniżenia odporności, poprzez odczuwanie suchości w gardle i na skórze, aż po chroniczny kaszel i migreny. Nawilżacz powietrza nadaje powietrzu odpowiedniej wartości nawilgotnienia, dzięki czemu od razu czujemy się lepiej. Tak ja oczyszczaczy, jest sporo zróżnicowanych nawilżaczy powietrza na rynku. Można kupić te tanie, ceramiczne lub plastikowe pojemniczki wieszane na grzejnikach. Napełnione wodą, parują i nawilżają powietrze. To rozwiązanie niefortunnie ma zasięg jedynie na bardzo małej powierzchni. Możemy wciąż zaopatrzyć się w elektroniczne, ewaporacyjne albo ultradźwiękowe nawilżacze, lub stosujące całkowicie inne systemy. Wybór jest bardzo duży i można zakupić taki, który najlepiej pasuje do naszych wymagań i będzie właściwy do naszego lokalu.

Nie zapominajmy jednak, iż wszystko należy czynić z umiarem. Kompletne unikanie styczności z alergenami, może zwiększyć objawy alergii, gdy będziemy przebywać poza mieszkaniem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza, także jest niekorzystna, z tego powodu niektórzy muszą zaopatrzyć się w osuszacze powietrza, by nie tworzyć w mieszkaniu otoczenia idealnego do rozwoju grzyba.