Krótki opis drogowych płyt zrobionych z mocnego betonu, najważniejsze ich wykorzystanie.

Większości z nas drogi i ulice kojarzą się z asfaltem, to właśnie on jest używanym najczęściej materiałem stosowanym na nawierzchnie. Dość często projektanci używają również betonu, który ma duże zalety w porównaniu z powierzchnią z asfaltu.

Płyta betonowa

Autor: Libet Impressio
Źródło: Libet Impressio

Wszystko to będzie jednak dotyczyć stałych ulic, które są od początku wykonywane pod odpowiednie obciążenia, wraz z kompletną infrastrukturą. Jednak w wielu przypadkach może zajść konieczność zrobienia drogi tymczasowej, lub jej utwardzenia na jakimś odcinku. Wylanie asfaltu w takiej sytuacji wiązałoby się z dużymi kosztami, a oprócz tego zajęłoby to dużo czasu. Dlatego też w takich przypadkach często sięga się po płyty drogowe cena, jakie bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu zastosowaniach. Można za ich pomocą wykonać tymczasową drogę przykładowo na objazd czy plac budowy, a w wielu przypadkach wręcz na stałe. W przypadku daleko oddalonych budynków, do jakich położenie asfaltu byłoby bardzo drogie płyty z betonu są idealną alternatywą.

Tego typu płyty wykonuje się ze specjalnie dobranego betonu, charakteryzującego się odpowiednią wytrzymałością. Beton ten jest oczywiście zbrojony, dzięki czemu płyta (nie znajdziesz taniej płyt plexi) będzie w stanie wytrzymać wysokie naprężenia. Jest to konieczne, bo niekiedy po takich płytach będą jeździć nawet kilkudziesięcio tonowe pojazdy. Sprzedawane są one w rozmaitych grubościach i rozmiarach, więc wśród dużej oferty na rynku raczej nie będzie problemów z zakupem. Jeśli natomiast ktoś potrzebuje coś nietypowego, to każdy płyty jomb producent bez żadnych problemów wykona takie zlecenie, wystarczy tylko podać wymaganą specyfikację.

Największym plusem drogowych płyt jest ich łatwość ułożenia i duża mobilność. Jeżeli się chce wykonać drogę tymczasową, to wystarczy na wyrównanej powierzchni ułożyć takie płyty w odpowiedni sposób. Posiadają one bowiem specjalnej mocowania, dzięki którym da się je podnieść przy pomocy dźwigu. Tak samo łatwy będzie demontaż takiej drogi, wystarczy je zwyczajnie podnieść, przeczyścić i przewieźć w jakieś inne miejsce.