Korzyści z posiadania ogródka

Prace w ogrodach ruszyły pełną parą! Nasadzamy, grabimy, siejemy, by po zakończonych działaniach – zmęczonym, ale ale jakże zadowolonym spocząć na fotelu pod drzewem i zachwycać się efektem końcowym.

Atrapa roweru w ogrodzie

Autor: Ken Ratcliff
Źródło: http://www.flickr.com
A to właściwie początek sezonu! Dopiero przed nami relaks na relaks na zielonej trawie, wspólne śniadania czy też kwiaty w mieszkaniu z własnego ogrodu. Nasz ogród… Nasza duma. Kiedy wszystko w życiu mija tak błyskawicznie, ogrodnictwo daje nam możliwość na chwilę odpoczynku, ciszy i harmonii wewnętrznej. Może i nasze ręce bywają ubrudzone ziemią, jednak nasza dusza i umysł nadal są czyste. Świadomość, że robimy coś ważnego i pożytecznego, a przy tym bardzo przyjemnego – dodaje nam skrzydeł i chęci do dalszych prac.

Ogród to głównie przyjemność (polecana strona wwwt), radość z dobrze wykonanej pracy, obecność i możliwość przyjemnego spędzania czasu z rodziną, przyjaciółmi czy dziećmi. Dzięki tej zielonej przestrzeni jesteśmy w stanie nauczyć je odpowiedzialności i pracy, jak i rozwiejemy ich wątpliwości związane z produkcją „jedzenia”, jednocześnie ucząc ładu i porządku, dbania o własne narzędzia. Po ogrodzie mogą wówczas jeździć pojazdy dla dzieci.

Domki narzędziowe sprawdzą się w tej sytuacji znakomicie, a a nawet staną się miejscem przy którym zgromadzi się reszta domowników. Zwykle służą jako parasol w czasie niepogody lub stają się nawet siedzibą majsterkowiczów. Zaletą domków jest możliwość ich rozbudowy.

Czy zaintrygował Cię nasz artykuł? Jeżeli tak, to idź dalej ogrodzenia metalowe producent i przejrzyj tam kolejne fascynujące wpisy. Nie ociągaj się!

Taras? Większa ilość półek czy haczyków? Zwykle to przecież łatwe w obróbce drewno. Ogród to również idealne miejsce na wdrażanie ekologii. Poprzez zabawę uczymy dzieci jak zbawienna może być woda opadowa i jak przydatne na terenie ogrodu są kompostowniki – więcej.

Gromadzenie i wrzucanie odpadków organicznych, przyglądanie się jak w procesie rozkładu opadłe liście butwieją, by w końcu stanowić pożywkę dla nowych roślin – to bardzo absorbujące zajęcie dla maluchów. Gdy nie mamy na swoim podwórku kompostownika, proponujemy zaopatrzyć się w tę niewielką, ale bardzo przydatną skrzynkę.

Musimy jednak pamiętać by nie wrzucać do kompostownika roślin z widocznymi oznakami chorób. Te trzeba najpierw spalić, i dopiero później dodać do kompostu, żeby powstrzymać rozwój szkodliwych mikroorganizmów.