Kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać przy zakupie mieszkania dla siebie.

Swoje własne mieszkanie to marzenie wielu rodzin w Polsce, jakie z różnych powodów nie mają możliwości jego zakupu. Jak ocenia się obecnie, na rynku w dalszym ciągu jest niedobór naprawdę dużo lokali, aby zapewnić potrzeby mieszkaniowe naszego narodu.

Podstawowym problemem jest sprawa finansowania zakupu, niestety aktualnie zdecydowana większość mieszkań jest kupowana na kredyt, a z dostępem do nich też jest różnie. Dlatego też jeśli ktoś miał już będzie możliwość zakupu swojego wyśnionego lokum, to powinien naprawdę dobrze wybrać, bo może się okazać, że takie zakupy będą tylko raz w życiu.

fotogram - miasto

Autor: PeCeT_full
Źródło: http://www.flickr.com

A przy wyborze lokalu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, jakie później mogą naprawdę sporo znaczyć dla wygody i bezpieczeństwa.

Jeżeli zaciekawił Cię ten tekst, sprawdź ten link – to naprawdę świetne opracowanie tej sprawy. Koniecznie to przeczytaj!

Bardzo istotną sprawą jest na przykład lokalizacja. Sporo osób przykładowo wybiera dalej położone osiedla, bo na nich będą korzystniejsze ceny, a co za tym idzie będzie niższy kredyt do wzięcia. Lecz wybór taki może się wiązać z potrzebą utrzymania dwóch samochodów i dużymi wydatkami na paliwo, co w efekcie wyjdzie drożej niż wyższa rata.

Następną sprawą będzie powierzchnia kupowanego lokalu, w tym przypadku należy również uwzględnić późniejsze potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Nowe wykończone mieszkania oferowane są z różnymi powierzchniami, od niewielkich kawalerek po pokaźne apartamenty.

miasto - stykówka

Autor: PeCeT_full
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczywiście warto dołożyć trochę więcej podczas zakupu i kupić większe mieszkanie, jeśli przykładowo będzie się planować w najbliższym czasie dzieci. Sporo osób nie mając rodziny wybiera niewielkie mieszkania na sprzedaż, i za jakiś czas są one zmuszone do kosztownej i niewygodnej wymiany. Na koniec należy też się określić, czy mieszkanie będzie nowe czy używane.

Oba te rozwiązania mają jakieś wady i zalety, nad którymi się warto dobrze zastanowić. W przypadku mieszkań nowych jeszcze niedawno trzeba było je po kupnie całościowo urządzać, co się wiązało ze sporymi wydatkami i czasem. Jednak ostatnio deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania, w jakich można w zasadzie od razu zamieszkać (zobacz więcej tutaj).