Kilka uwag o właściwym zabezpieczeniu mieszkania przed włamaniem, czyli dobre drzwi to podstawa.

Jak można się poczuć, kiedy po powrocie z pracy albo z wycieczki zobaczymy nasze drzwi uszkodzone, a lokal z wyraźnymi śladami obecności nieproszonych gości? Oczywiście najbardziej boimy się kradzieży drogocennych przedmiotów, lecz sama myśl, że intruz grzebał w naszych szufladach nie jest zbyt miła.

Drzwi zewnętrzne

Autor: Hörmann
Źródło: Hörmann

Około połowa włamań odbywa się właśnie przez drzwi. Dlatego chcielibyśmy poświęcić kilka słów na pokazanie, jak należy wybierać drzwi, by stanowiły one właściwą ochronę przed złodziejem. Jak zabrać się do wybierania sklepów, gdzie możemy je nabyć?

Najłatwiej zrobimy to przy pomocy internetu wpisując w wyszukiwarkę hasło na przykład: drzwi gdańsk (jeżeli jesteśmy mieszkańcami tego pięknego miasta lub okolic), możemy też od razu sprecyzować, co jest dla nas bardzo ważne i wpisać: antywłamaniowe drzwi gdańsk.
W ten sposób otrzymamy listę hurtowni i sklepów mających w ofercie drzwi z właściwymi zabezpieczeniami. Oczywiście możemy też zdecydować się na wybór danej firmy i od razu wpisywać na przykład gerda gdańsk albo gerda gdańsk i okolice.
Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi?

Po pierwsze muszą być wyposażone we właściwy certyfikat. Testy wytrzymałości stolarki na włamanie robią: Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.
Elementy stolarki są przypisywane do właściwej klasy odporności na włamanie (oznaczenie RC od 1 do 6, gdzie 6 to bardzo trudne do sforsowania drzwi). Odpowiednie drzwi powinny być ciężkie – wpływa na to typ i ilość blach oraz kratownic zużytych do ich wyprodukowania. Istotne są też odpowiednie ościeżnice i zawiasy. Drzwi powinny być wzbogacone o bolce antywyważeniowe oraz minimum dwa zamki z kilkoma punktami ryglowania. Producenci dbają też o to, żeby drzwi prócz spełniania funkcji ochrony przed włamaniem były też estetyczne, komponowały się z wyglądem domu. Proponują różne wzory – bardziej klasyczne lub nowoczesne i zróżnicowaną kolorystykę naśladującą drewno (sprawdź ciekawą ofertę na).
Nie zapominajmy, że jeżeli nasze drzwi planujemy zainstalować w ścianie zewnętrznej budynku musimy dodatkowo wziąć pod uwagę, iż będą one narażone na działanie temperatury, słońca, opadów czy wiatru i muszą być dostosowane do wystawienia na niszczące działania warunków atmosferycznych.

Jak widać przy kupnie drzwi trzeba dokładnie sprawdzić co oferuje nam producent i przemyśleć, czy stać nas na oszczędzanie na nich, biorąc pod uwagę, co ryzykujemy, jeżeli złodziejowi uda się dostać do naszego mieszkania – nowe mieszkania wrocław (sprawdź pełną ofertę w witrynie).