Jednym z elementów wnętrz są schody, które muszą być odpowiednio dopasowane do ilości miejsca oraz do kształtu danego budynku

Aktualnie możemy je budować od podstaw lub układać z gotowych elementów prefabrykowanych

Kiedy jesteśmy w momencie budowania ścian, czy podłóg w domu, równie ważnym elementem, o który należy zadbać są schody, które mają prowadzić na piętro budynku. Obecnie istnieje możliwość zarazem budowania takich schodów (zobacz kliknij odnośnik) od podstaw, jak i skorzystania z gotowych już schodów prefabrykowanych, jakie są dość łatwe w montażu i nierzadko również tańsze. Nie zawsze natomiast istnieje możliwość ich dopasowania do danej przestrzeni, która może być na przykład za mała, by tego rodzaju schody postawić. Stąd też dobrze jest uwzlędnić wybudowanie schodów i zdecydować się chociażby na schody zabiegowe.

schody z kamienia

Autor: Kobi Light
Źródło: Kobi Light

Schody zabiegowe to takie, które mają promienistą budowę. Chodzi o to, że poszczególne stopnie nie są układane pod kątem ostrym, tylko są w narożu montowane promieniście, a zatem tworzą coś w rodzaju wachlarza. Dzięki takiej właśnie budowie zajmują stosunkowo mniej miejsca niż standardowe schody, dlatego dobrze nadają się do domów, gdzie nie ma przestrzeni na większą klatkę schodową. Minusem tego typu konstrukcji jest to, że niełatwo się je buduje. Deski, które służą za główny szalunek powinny być bowiem ułożone łukowo, a równocześnie precyzyjnie, by cała konstrukcja w przyszłości była wystarczająco trwała.
Oczywiście kiedy wybudowane schody mają już gotową konstrukcję, trzeba dokładnie przeanalizować, jakiego rodzaju materiałem je wykończyć. Na schodach (zobacz schody kręcone drewniane) betonowych można aktualnie stosować zarazem płytki, jak i panele, czy też stosować inne materiały proste w montażu.

Wszystko jest zależne od tego, jaki rezultat mamy zamiar uzyskać i oczywiście od ilości pieniędzy. schody granitowe, będą wyglądać faktycznie okazale, a równocześnie będą dość trwałe, jednak będą w praktyce droższe niż chociażby schody na jakich jest wyłącznie wykładzina.

Im mniej mamy miejsca lub im bardziej wymyślna jest konstrukcja budynku, tym bardziej warto powierzyć wybudowanie oraz wykończenie schodów specjalistom. Będą oni mogli dobrać do poszczególnej przestrzeni odpowiedni projekt i odpowiednio go wykonają.