Jakiego rodzaju urządzenia wykorzystuje się do grzania domów, plusy pieców wyposażonych w podajnik tłokowy.

Mieszkańcy domów wielorodzinnych i bloków najczęściej mają problem ogrzewania rozwiązany, ponieważ jest do ich lokali dociągnięte ogrzewanie z ciepłowniczej sieci albo w budynku znajduje się kotłownia. Ale właściciele prywatnych domów muszą już samodzielnie przypilnować tego, żeby w zimie było ciepło.

kominek - fotka

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com

W tym celu w budynku należy zrobić instalację ciepłowniczą, która składa się z wydajnego pieca, grzejników oraz przewodów doprowadzających. Mowa tu będzie o rozwiązaniu najczęściej wykorzystywanym, to znaczy centralnym ogrzewaniu, bo do wyboru będą także inne sposoby dostarczenia ciepła do domu, na przykład kominek czy ogrzewanie podłogowe. Lecz przy centralnym ogrzewaniu wszystkie te trzy elementy występują, a największe znaczenie ma wydajny piec. W praktyce piece funkcjonować mogą na różne rodzaje paliwa, stąd też różnią się rozmiarem, ceną i parametrami. Najważniejszą rzeczą, bez względu na to, jakie będzie zasilanie, będzie zapewnienie wystarczającej do gabarytów budynku mocy. Jeśli piec (więcej na Termas) będzie za słaby, to może pojawić się problem z odpowiednim ogrzaniem wszystkich pomieszczeń.

Jednymi z popularniejszych urządzeń tego typu są piece producent na paliwo stałe. Charakteryzują się one stosunkowo dużą wydajnością, a jednocześnie nie są drogie w codziennej eksploatacji. Piece tego typu oferowane są w dużej liczbie rodzajów, przez co można kupić odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb. Tradycyjne modele kosztują najmniej, lecz wymagają dużo pracy w czasie obsługi, szczególnie trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa. Nie są też w pełni ekologiczne, bowiem w czasie palenia w nich paliwa do atmosfery mogą się wydostawać różne niebezpieczne związki. Tych problemów nie mają na przykład piece z podajnikiem tłokowym, stanowiące obecnie najnowocześniejszą rodzinę urządzeń tego typu.

Wykorzystuje się w nich zaawansowany mechanizm podający paliwo, przez co spalanie przebiega w bardziej wydajny sposób i przy niewielkiej ilości szkodliwych substancji. Całość procesu jest sterowana za pomocą mikrokontrolera, dzięki czemu można bez żadnych problemów uzyskać pożądane parametry.