Jakie są szczególne cechy desek kompozytowych na tarasy?

Deski kompozytowe są coraz chętniej wybierane na taras. Są trwałe, nie muszą być malowane i odnawiane, znakomicie imitują deski drewniane i poza tym wygodnie się je układa. Deski kompozytowe to mieszanina drewnianej mączki i PCW.

Zawartość drewna najczęściej wynosi 30-50 %, dzięki czemu kompozyt na taras przypomina w dotyku drewno, a jednocześnie zapewnia trwałość, ładny kolor oraz odporność na działanie wilgoci. Poza tym, iż kompozyt nie ma sęków panele budujące nawierzchnię wyglądają jak klasyczne deski tarasowe. Fakturą oraz kolorem przypominają najczęściej drewno egzotyczne. Za wyborem desek kompozytowych przemawia prosty montaż. Producenci oferują specjalne systemy, jakie umożliwiają szybkie ułożenie paneli bez widocznych wkrętów czy gwoździ.

Deski tarasowe

Autor: MISSION Public Relations
Źródło: MISSION Public Relations

Poza tym, deska tarasowa z kompozytu nie potrzebuje ułożenia izolacji, legary kładzie się bezpośrednio na wylewce betonowej. Betonowa wylewka powinna być zatem równa, aby deski idealne przylegały na oraz musi mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody. Przed układaniem desek należy pozbyć się wszystkich nierówności, skuć pozostałości tynku i farby. W odróżnieniu od desek z drewna deski kompozytowe nie wymagają malowania. Koszt całego systemu do wykończenia tarasu kompozytowego (wraz z legarami, łącznikami i wkrętami) waha się od 250 do 400 zł za 1 mkw.

Dużą różnicą w wyglądzie między deską z drewna a deską kompozytową jest to, iż kompozyt nie posiada sęków i zawsze wygląda tak samo, co może stanowić pewną wadę dla osób, którym bardzo zależy na naturalnym wyglądzie powierzchni. Co prawda deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewno, jednak mogą sprawiać problem przy wykończeniu do nietypowych miejsc. Standardowy panel kompozytowy ma specjalne wyprofilowane krawędzie do mocowania na klipsach montażowych.

Jeżeli prezentowany tekst Cię zafrapował, to bez wahania kliknij ten odnośnik – ta unikalna strona z pewnością również okaże się dla Ciebie ciekawa!

Ich obcięcie może zadecydować o tym, że nie będziemy mogli w sposób zgodny z instrukcją zamocować panele do legara.

Poza tym trzeba mieć na uwadze, że deski kompozytowe są puste w środku, więc mogą źle prezentować się na krawędziach tarasu jeżeli właściwie ich nie wykończymy. Z tego właśnie powodu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne listwy maskujące oferowane przez producentów. Niższej jakości deski kompozytowe mogą też odbarwiać się na słońcu.