Jaką funkcję spełniają ściany oporowe? Co wypada o nich wiedzieć?

Mur oporowy, inaczej ściana oporowa, jest samodzielną budowlą w formie ściany. Wskazuje się różne jej rodzaje. Ściany oporowe mają separować obszar, który w terenie jest zagłębiony do zjazdu. Dzięki murom oporowym mamy możliwość uniknięcia osunięcia się gruntu. Warto w tej kwestii postawić na pomoc doświadczonego, wykwalifikowanego konstruktora.

Jeśli mamy do czynienia z garażem, który jest zagłębiony na pełną kondygnację to siły parcia gruntu będą duże. W takim przypadku mury oporowe ((sprawdź więcej)) powinny być ulokowane poniżej głębokości przemarzania gruntu. W tym miejscu najkorzystniejsza będzie konstrukcja z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Jeżeli chodzi o betonowanie to jest ono wykonywane w deskowaniu tradycyjnym drewnianym lub przestawnym, stalowym. Ściany betonowane to mieszanka betonowa, która powinna być solidnie zagęszczana.

firmy - tableau

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Mury wykonuje się z mocnego betonu, z obowiązkowym zbrojeniem wewnątrz. Dzięki temu są one w stanie wytrzymać spore przeciążenia, a tym samym w skuteczny sposób zabezpieczyć miejsce, w jakim zostały zamontowane. Najczęściej mają one kształt litery L, przez co znane są częściej jako elki betonowe.

Zainteresował Cię ten tekst? Masz ochotę napisać swoje komentarze o nas (https://www.styro-papa.pl/)? Będzie to dla nas szalenie miłe doświadczenie.

Niektóre modele mają dodatkowo trochę wysunięte drugie ramie, daje to jeszcze większą odporność na wywrócenia, niż przy zwykłej konstrukcji. Producenci tych elementów oferują ich spory wybór, przez co bez żadnego problemu powinno się coś udać wybrać spośród oferty dostępnej na rynku – wejdź tu.

Mury oporowe

Autor: Libet
Źródło: Libet

Może to być na przykład wylana konstrukcja z betonu, niekiedy stosuje się różnego rodzaju blachy ze stali z odpowiednim profilem, a dużą popularność zaczynają również mieć najróżniejsze murki oporowe. Ich dużą zaletą jest prostota montażu, w odróżnieniu do innych technik takie murki montuje się stosunkowo szybko i bez dużego nakładu pracy. Przede wszystkim nie będą one wymagać jakiś dużych prac przygotowawczych oprócz odpowiedniego ukształtowania terenu. Konstrukcje wylewane z betonu będą na przykład potrzebować zbrojenia, szalunków i później określonego czasu na związanie, z kolei blachy należy wkopywać głęboko w glebę, żeby mogły się wystarczająco trzymać. Za to mury oporowe zwyczajnie kładzie się na ziemi w odpowiednim miejscu, a później z jednej strony zasypuje.

Jednak jeżeli ktoś potrzebował będzie murki w nietypowym wymiarze, to także nie powinno z tym być żadnego problemu.

Zainteresowało Cię to zdanie? Jeśli tak, to z radością pragniemy Cię powiadomić, że następny istotny artykuł (www.multibed.pl/oferta-dla-firm/) czeka na Ciebie na nowej stronie – zanurz się w niej z przyjemnością.

Praktycznie wszyscy producenci oferują bowiem wykonanie tych elementów na zamówienie, wystarczy tylko dostarczyć odpowiednią specyfikację.