Jak właściwie zaprojektować oświetlenie w biurowcu

W chwili obecnej coraz bardziej rośnie liczba biurowców, zwłaszcza w większych miastach. Bardzo wiele ludzi znajduje zatrudnienie w różnego typu firmach, które naturalnie muszą mieć swoją siedzibę. Popularne stało się wynajmowanie określonych przestrzeni w obrębie ogromnych kompleksów, co sprawia, iż w jednym biurowcu swoją siedzibę posiada na przykład 10 różnych firm. Zorganizowanie miejsc pracy dla tak znacznej liczby osób jest ogromnym wyzwaniem.

widok - światło

Autor: EDUSPACES – przestrzenie edukacji XXI wieku
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z aspektów, które są niezwykle istotne jest oświetlenie pomieszczeń. Jeśli dany obiekt dzeli się wewnątrz na kompleks osobnych pokoi, wówczas sytuacja jest trochę mniej skomplikowana. Bez wątpienia oświetlenie biurowe odgrywa bardzo dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni do pracy. Co najważniejsze, światło powinno być odpowiednio intensywne i cechować się neutralną barwą. Jeżeli w biurze zaprojektujemy zbyt ciepłe światło, może ono oddziaływać zbyt usypiająco na pracowników. Z drugiej strony zbyt niebieskie będzie powodować dyskomfort i męczyło oczy. Kolejną kwestię stanowi umiejscowienie źródeł oświetlenia, które należy zlokalizować w taki sposób, aby zagwarantować osobom w danym pomieszczeniu jak najbardziej komfortowe warunki pracy.

Jeżeli musisz zgłębić niniejszą problematykę dokładniej, wejdź na ten link, ponieważ odnajdziesz więcej porad w witrynie (https://www.adexagregaty.pl/realizacje/), którą Ci sugerujemy.

Są to bez wątpienia bardzo istotne aspekty, na które powinno się zwracać uwagę projektując oświetlenie biurowe.

Znacznie trudniej jest natomiast zaprojektować oświetlenie dla biurowców, w których przestrzeń jest wydzielona tylko przez typowe zastawki, a nie ściany. Pracownicy w takich miejscach nie posiadają swoich osobistych pomieszczeń, lecz ich praca odbywa się na wielkich powierzchniach, gdzie wszyscy otrzymują konkretną przestrzeń na fotel oraz biurko. oświetlenie dla hal tego typu wymaga bardziej złożonych rozwiązań. Co najistotniejsze, w sytuacji gdy w danym pomieszczeniu swoje stanowiska ma nie 3, a 300 osób, należy w taki sposób rozmieścić źródła światła, aby nie brakowało go nikomu. Z drugiej strony trzeba jednakże zachować jakąś równowagę i nie przesadzić, gdyż zbyt silne oświetlenie będzie negatywnie wpływać na samopoczucie i wzrok pracowników. Z tego względu oświetlenie dla hal wymaga znacznie więcej planowania, aniżeli oświetlenie dla zwykłych biur.

Bez względu na to, o jaki typ biurowców chodzi, nie ulega wątpliwości iż kwestia światła w miejscu pracy jest kluczowa. Na rynku istnieją dziesiątki korzystnych rozwiązań, z którymi dobrze jest się zapoznać planując projektowanie tego typu przestrzeni.