Instalujesz system grzewczy w mieszkaniu?

Piec na pelet to koszt blisko paru bądź nawet kilkunastu tysięcy . Co więc wybrać oraz na co zwracać uwagę w czasie zakupu, aby nie były to pieniążki wyrzucone w błoto? Jakimi regułami się pokierować, selekcjonując kocioł na pelet?

ogrzewanie

Autor: AURATON
Źródło: AURATON
Kotły określone do palenia peletu są przeważnie sprzedawane z automatycznymi podajnikami oraz zbiornikami opału . Podajniki mają za zadanie uzupełniać opał ze zbiornika do pieca. W asortymencie są ślimakowe albo pneumatyczne. Te ostatnie zapewniają przemieszczanie peletu na odległość paręnastu bądź nawet kilkudziesięciu m. Dzięki temu opał może być magazynowany w znacznej odległości od kotłowni, dla przykładu w oddzielnym pomieszczeniu albo w zbiorniku postawionym na zewnątrz. Warto wygospodarować duże pomieszczenie na paliwo, bowiem można zaopatrzyć się w jego zapas na całą zimę w okresie, gdy jego cena jest najmniejsza.

Większa część kotłów na pelet to sprzęty jednofunkcyjne, zasilają wyłącznie instalację grzewczą. Żeby mogły przygotować wodę do mycia, należy do nich dokupić zasobnik c.w.u.. Rzadkością są kotły z wkomponowanym zaskotły – złap promocje na kotły wodne -em. Nie warto nabywać pieca o mocy większej niż obliczona w projekcie domu, albowiem przez większą część sezonu grzewczego winien pracować z nominalną mocą. Będzie wówczas osiągał najwyższą sprawność, zatem z porcji paliwa generował najsporzej energii. Dzięki temu zużycie peletów będzie mniejsze i do powietrza trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie wypalania – Kotły Hutrtbig.

bosch-industrial.pl/)break–>

W ofercie wytwórców pojawia się coraz sporzej kotłów niedużej mocy – nawet kilkukilowatowych. Taka moc starczy do ogrzewania odpowiednio ocieplonego domu. O ile kocioł na słomę ma również podgrzewać wodę do mycia, jego moc winna być większa (z reguły powyżej 20 kW).

Pelety jest to granulat produkowany z drzewnych odpadów: trocin, wiórów lub zrębków, sprasowanych pod wielkim ciśnieniem, bez dodatków tj. lepiszcza. Ma on formę lasek o przekroju od 6 do 25 milimetrów oraz długości do kilku cm. Kategoryzuje się je do grupy ekologicznie czystych paliw z biomasy. Mało tego, kotły do spalania peletów montowane w domach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wtedy umożliwiają równie komfortową eksploatację jak na przykład kotły na olej opałowy.