Inspekcja gruntu pod inwestycję budowlaną

Badania geologiczne podłoża, pod budowę domu, przeprowadza się na potrzeby dopasowania fundamentów oraz zbrojenia, a w przypadku projektów gotowych, dopasowania „szablonu” do konkretnych warunków podłoża.

Gotowe plany budynków sporządza się co do zasady dla podłoża o „wystarczającej nośności”. Dlatego też badania i wiercenia geologiczne wykonywane są zawsze, a tym bardziej na ziemiach: torfowych, bogatych w wody gruntowe, pochyłych i po rekultywacji.

Fundament pod budowę domu jednorodzinnego

Autor: NIOSH

Badania gruntu Białystok wykonywane są przez osobę z uprawnieniami geotechnicznymi lub geologa. Dokumentacja geotechniczna jest tworzona na podstawie wiercenia w gruncie, dokonywanego w miejscach, w których zostaną usytuowane narożniki budowanej inwestycji. Głębokość odwiertu waha się między trzema a pięcioma metrami. Pobraną glebę ocenia się organoleptyczne, a w wyryte miejsce wprowadza się sondy, za pośrednictwem których sprawdza się zagęszczenie każdej warstwy gruntu.

Istnieje bonus dla osób, które szukają podobnych danych – zobacz informacje tutaj. Odnosi się ono do rozpatrywanego tutaj problemu.

Średnio koszt badania oblicza się od 1 metra głębokości. Standardowo, odwierty (wiercenia geotermalne – akm.net.pl/) geologiczne pod budowę domu mieszkalnego, wyceniane są na ok 1500zł.

fundamenty

Autor: Lafarge Beton
Źródło: Lafarge Beton

Badania geotechniczne określają:
– wysokość wód podziemnych – może być niski lub wysoki; w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych może być potrzebny drenaż paskowy w celu ochrony piwnicy i fundamentu;
– agresywność chemiczną wód podziemnych – jeśli są one umiejscowione wysoko, należy sprawdzić laboratoryjnie czy nie zaszkodzą elementom budowli oddziałując na na beton i stal;
– typ ziemi – czyli: rodzaj podłoża (rodzime, naturalne lub antropogeniczne), podtyp (skalisty, mineralny, organiczny) i spoistość, czyli sypkość;
– własności fizykomechaniczne – to zwięzłość danych warstw ziemi, co przekłada się na charakterystyki fizykomechaniczne;
– zjawiska zboczowe – wykonuje się dla budów zlokalizowanych na skarpach, w okolicy pochyłości, na terenie pochyłym i w okolicy zboczy; oceny badają statyczność gruntu, tudzież możliwość osunięcia i pozwalają określić metodę wzmocnienia podłoża.