Dlaczego drewno jest tak chętnie używanym materiałem do wykończeń, jak należy go właściwie zabezpieczać.

Drewno jest materiałem, który od wieków jest stosowany w urządzaniu wnętrz i budownictwie. Wykorzystywane jest zarówno jako zewnętrzne konstrukcje, wystawione na atmosferyczne czynniki, jak również bardzo często wewnątrz budynków i obiektów.

Jest materiałem łatwym w obrabianiu, bardzo wytrzymałym i trwałym, a jednocześnie bardzo ładnie wygląda. Elementy drewniane nawet po pomalowaniu zachowują oryginalny wygląd i charakter, z tego też powodu bardzo często służyć będą jako elementy ozdobne i dekoracyjne. Odpowiednio zakonserwowane elementy z drewna mogą służyć przez długie lata, jednak konserwacja ta musi być należycie wykonana. Jeśli dany element używany jest wewnątrz i nie styka się z wilgocią, to w zupełności wystarczy, jeżeli pomalowany on będzie na odpowiedni kolor. Lecz drewno niejednokrotnie używane jest również na zewnątrz, gdzie musi radzić sobie ze słońcem, deszczem, śniegiem i wieloma innymi czynnikami, jakie mogą szybko spowodować jego niszczenie.

Deski tarasowe

Autor: MISSION Public Relations
Źródło: MISSION Public Relations

Każdy niezabezpieczony element z drewna po kilku latach na zewnątrz nadawał się będzie do wyrzucenia. Jeśli jednak będzie odpowiednio zabezpieczony, to bez problemów wytrzyma wiele lat używania. Na przykład coraz częściej z drewnianych desek wykonuje się elewacje, tarasy czy balustrady. Przed położeniem w docelowe miejsce deski elewacyjne należy na samym początku właściwie zaimpregnować, a potem pomalować jakimś kolorem lakieru. Do impregnowania zalecane są odpowiednie preparaty, które przede wszystkim będą wypierać wodę ze środka, lecz również zabezpieczają przed jej wchłanianiem.

Dzięki temu taras drewniany nawet podczas deszczów będzie się miał odpowiednio, i największe nawet opady mu nie zaszkodzą.

Jeśli opisywana tematyka Cię wciąga, to masz możliwość zdobyć podobne dane na prezentowane zagadnienie. W tym celu odwiedź proponowany odnośnik.

Za to zewnętrzna warstwa lakieru będzie chroniła przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie podczas użytkowania na co dzień mogą się przydarzyć. Wybierając drewniane wykończenie swojego domu czy użycie tego materiału przy jakiejś konstrukcji trzeba pamiętać o tym, że co kilka lat deski elewacyjne i inne elementy z niego zrobione trzeba będzie znów zabezpieczyć i pomalować.