Aranżujemy mieszkanie: jak zestawiać ciekawe meble z dekoracjami?

W przeszłości domy odgrywały przede wszystkim funkcję użytkową: miało się w nich wygodnie żyć, a zaprojektowanie wnętrz miało sprzyjać utrzymaniu porządku. Dzisiaj przykładamy szczególną uwagę do aranżacji pomieszczeń, zestawiając ze sobą śliczne meble i oryginalne dodatki. Jak robić to zaranie, tak żeby ostateczny rezultat był trendy i miły dla oka?

Obecnie szczególnie popularne w domowych pomieszczeniach są meble stylowe, a więc odnoszące się do wybranego nurtu artystycznego, czy do określonego regionu świata. Najmodniejsze są meble prowansalskie, charakteryzujące się wytwornością i swobodą stylu zarazem, meble w stylu skandynawskim, to znaczy proste i surowe formy, utrzymane w chłodnej palecie barw i meble kolonialne, ciężkie, rzeźbione i zawierające w sobie nutę egzotyki.

mieszkanie

Źródło: flickr.com

Do mebli trzeba dopasować stosowne dekoracje, co w przypadku stylizowanych komód i krzeseł nie zawsze jest bezproblemowe. Zanim zaczniemy nabywać dodatki dekoracyjne, sprecyzujmy, w w jakiej tonacji planujemy mieć urządzone mieszkanie. Najlepiej wybrać dwa-trzy kolory główne. Np.projektowanie balkonówdo drewnianych, nieco surowych, mebli skandynawskich, najlepiej będą pasować ozdoby w zimnych odcieniach szarości i błękitu, a białe meble prowansalskie można bez obaw zestawić z lawendą i odrobiną świeżej zieleni, która doda całości trochę energii.

Poza kolorystyką, istotne są też wykorzystywane desenie oraz materiały. Nawet najbardziej gustowne meble stylowe zgubią swój urok w otoczeniu zbyt przytłaczającej liczby wzorzystych dekoracji. Jeżeli chcemy we wnętrzu zastosować jakiś wzór, najlepiej zdecydować się na pojedynczy motyw: niech to będą drobne kwiaty, wspaniale współgrające ze stylem prowansalskim, lub orientalne wzory, doskonale uwydatniające egzotykę i szlachetność stylu kolonialnego.

Zastosowane dekoracje powinny też należeć do jednej grupy stylistycznej: wiejski wazon w kształcie konewki nie będzie dobrze się prezentować w połączeniu ze świecznikiem w stylu eleganckim. Dobierajmy dekoracje pod względem stylu oraz materiału, z jakiego zostały zrobione. Surowce naturalne, takie jak na przykład drzewo, czy wiklina, należy łączyć z innymi naturalnymi materiałami, nowoczesne szkło świetnie komponuje się z kolei z plastikiem lub elementami ze stali nierdzewnej.